Wyobraźcie sobie niewielką – celtycką osadę, która z upływem lat staje się ledwie posterunkiem granicznym przy prawym brzegu Dunaju. Zadanie odpowiedzialne, bo chodzi o stworzenie zapory Imperium Rzymskiego przed najazdami północnych plemion germańskich. Ale rola wioski o nazwie „Vindobona” w praktyce wciąż pozostaje marginalna. Przez osadę przechodzi niewiele znacząca odnoga Szlaku Bursztynowego. W tych okolicznościach teoretycznie nie zdarza się nic… A jednak!

To właśnie w tym miejscu powstało jedno z najpiękniejszych miast świata – Wiedeń. Dostojny, monumentalny, czarujący i unikalny. To właśnie do stolicy Austrii zabieramy Was w ramach kolejnej podróży cyklu „Stolice UE”.

W opinii ekspertów – w mieście Schuberta i Mozarta mówi się najpiękniejszym i nomen omen – najbardziej melodyjnym wariantem języka niemieckiego. „Miasto Marzeń” i „Miasto Muzyki” to miejsce o najwyższym standardzie życia na świecie. Wpływ na ten aspekt ma wiele czynników, a do tych istotnych zalicza się między innymi architektura.

Do architektonicznych pereł Wiednia zaliczamy zbudowaną ponad 700 lat temu Katedrę św. Szczepana, która jest macierzystym kościołem Archidiecezji Rzymskiej w Wiedniu. Ogromną popularnością pośród turystów cieszy się Pałac Schonbrunn – to właśnie w jednej z komnat owego obiektu swoje muzyczne szlify zbierał wspomniany już Mozart. W innej z kolei – swój gabinet posiadał sam cesarz Franciszek Józef. Nic dziwnego, wszak pałac jest wyjątkowy za sprawą białych powierzchni z pozłacanymi 14-karatowym złotem ornamentami. Są one obecne w wielu komnatach, a jest ich łącznie aż 1441. Jeśli ta gigantyczna liczba Was nie satysfakcjonuje – zajrzyjcie do kompleksu pałacowego Hofburg – zajmuje on powierzchnię 240 000 metrów kwadratowych, składa się z 18 skrzydeł, 19 dziedzińców i 2600 pokoi.

O architekturze stolicy Austrii z powodzeniem można pisać opasłe tomy książek. Ale Wiedeń czaruje nie tylko za jej sprawą. To również nowoczesne – europejskie miasto, które słynie z prężnej gospodarki i dynamicznych działań biznesowych. The Economist opublikował jakiś czas temu raport w którym eksperci wzięli pod uwagę kryteria, takie jak opieka zdrowotna, stabilność miejskich regulacji, bezpieczeństwo,rozwój infrastruktury drogowej, edukacja, atmosfera kulturalna. Bezsprzecznym triumfatorem rankingu okazał się właśnie Wiedeń.

A skoro o infrastrukturze. Lubicie zwiedzanie miast z perspektywy rowerowej? Nie mogliście trafić lepiej, bo największe miasto Austrii jest doskonale spasowane pod względem tego środka transportu. Mnogość ścieżek rowerowych obejmuje swym zasięgiem wszystkie – najważniejsze z turystycznego punktu widzenia zakątki miasta. Dzięki wycieczce rowerowej będziecie mogli odwiedzić najstarsze ZOO na świecie, najstarszy park rozrywki w Europie oraz słynną Operę Wiedeńską.

Gdybyście preferowali bardziej alternatywne środki transportu – zawsze możecie wpaść do hiszpańskiej szkoły jeździeckiej, która funkcjonuje tutaj od ponad 450 lat i jest naj… No wiadomo!

Mało osób wie, że Wiedeń słynie z olbrzymiej produkcji wina. W tytułowym mieście znajduje się aż 600 producentów, którzy w skali roku wytwarzają ponad 2,5mln litrów tego trunku. Do wiedeńskiego wina znakomicie pasują lokalne kulinaria. Popularnym daniem jest tutaj „Wiener Schnitzel mit Kartoffelsalat” – wariacja na temat naszego schabowego, ale podawana na zimno. Kultową przekąską są kanapki Trześniewskiego – krakowianina, który w roku 1902 otworzył niewielki lokal z kanapkami, które z upływem lat stały się bestsellerem. Na deser polecamy „Sachertorte” – tort składający się z płatów czekoladowego ciasta, przełożonych morelową konfiturą i oblanych gorzką czekoladą.