Madryt to trzecie – największe miasto Unii Europejskiej – zaraz po Berlinie i Londynie. Większości osób kojarzy się przede wszystkim z „Królewskimi”, czyli Realem Madryt. Nic dziwnego, ponieważ jest to najbardziej utytułowany klub piłkarski na świecie. Ale gdyby ktoś z Was nie był pasjonatem futbolu (lub był miłośnikiem FC Barcelony) – nic straconego. Stolica Hiszpanii oferuje mnóstwo innych atrakcji. Jakich?

A chociażby bujne życie nocne. Madryt może się pochwalić najdłuższą listą nocnych imprez w skali świata. Stolica słonecznej Hiszpanii wiedzie w tej kategorii prym wraz z Nowym Jorkiem. Strefa rozrywkowa La Latiny to niewątpliwy atut tego miasta, ale nie oznacza to, że za dnia nic tutaj się nie dzieje – wręcz przeciwnie!

Więc w dzień można np. zagłębić się w lokalną kulturę. Najprostszą metodą jest wycieczka po Złotym Trójkącie, czyli trzech głównych galeriach sztuki – Prado, Museo Thyssen-Bornemisza oraz Museo National Centro de Arte Reina Sofia. Przebywając w Madrycie warto zajrzeć również do Muzeum Walki Byków, które pozwoli dogłębnie poznać historię jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Madrycie.

Mieszkańcy Madrytu uwielbiają wszelkie aktywności fizyczne. Są w tej kwestii prawdziwymi kocurami – i w zasadzie nic w tym dziwnego, ponieważ rdzenni mieszkańcy stolicy Hiszpanii są określani mianem „el gato”. Ten przydomek najprawdopodobniej narodził się w XI wieku i niewiele ma wspólnego z herbem miasta, na którym widnieje niedźwiedź – symbol postępu oraz siły. W samym centrum Puerta del Sol znajduje się 4-metrowy pomnik potężnego misia. Warto zajrzeć!

Słoneczne okoliczności Madrytu i mnogość atrakcji mogą nas nieźle wymęczyć. Na szczęście z ratunkiem przychodzą nam kultowe – madryckie tapasy, których obowiązkowo trzeba posmakować. Jeśli pikantne przekąski rozpieszczą nasze podniebienie – zachęcamy kontynuację. Ciekawym doświadczeniem kulinarnym może się okazać wizyta w Sobrino de Botín – najstarszej restauracji świata. Lokal twarto w 1725 roku, a jego założycielem był Francuz nazwiskiem Botín. To świetny przykład europejskiego wymiaru stolicy Hiszpanii, którym Madryt może chwalić się również dziś.