Komisja Europejska zatwierdziła siódmą umowę zakupu z wyprzedzeniem (APA) z firmą farmaceutyczną, aby zapewnić dostęp do potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19 w czwartym kwartale 2021 roku oraz w roku 2022.
W ramach tej umowy państwa członkowskie będą mogły zakupić do 100 mln dawek szczepionki Novavax, z możliwością zakupu 100 mln dodatkowych dawek w latach 2021, 2022 i 2023, po przeglądzie i zatwierdzeniu szczepionki przez EMA jako bezpiecznej i skutecznej. Państwa członkowskie mogą postanowić, że przekażą szczepionkę w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierują ją do innych krajów europejskich.
Nowe warianty koronawirusa rozprzestrzeniają się w Europie i na świecie, więc nowa umowa z firmą, która już z powodzeniem testuje skuteczność swojej szczepionki na te warianty, stanowi dodatkową gwarancję ochrony naszej ludności. Dodatkowo wzmacnia ona nasz szeroki wachlarz szczepionek, z korzyścią dla Europejczyków i naszych partnerów na całym świecie – powiedziała Ursula von der Leyen – przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Umowa z Novavax powiększa szeroki zestaw szczepionek, które mają być produkowane w Europie, obok umów podpisanych dotychczas z AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, CureVac i Moderna oraz pomyślnie zakończonych wstępnych rozmów z Valneva. Jest to kolejny ważny krok w kierunku przygotowania reakcji Europy na pandemię COVID-19.
Szczepienia w UE postępują. Zbliżamy się do celu, jakim jest pełne zaszczepienie 70 proc. obywateli do końca lata. Nowa umowa z przedsiębiorstwem Novavax rozszerza portfel szczepionek o kolejną szczepionkę białkową – jest to metoda wykazująca dobre rezultaty w badaniach klinicznych – zakomunikowała Stella Kyriakides – komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Będziemy nadal niestrudzenie pracować nad tym, by nasze szczepionki nadal docierały do obywateli w Europie i na całym świecie, aby jak najszybciej zakończyć pandemię – dodała przedstawicielka KE.
Novavax to biotechnologiczna firma opracowująca szczepionki nowej generacji przeciwko poważnym chorobom zakaźnym. Szczepionka przeciwko COVID-19 jest już poddawana przeglądowi etapowemu przez EMA z myślą o ewentualnym wydaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.
Decyzja Komisji Europejskiej o wsparciu dla tej szczepionki opiera się na rzetelnym podejściu naukowym, zastosowanej technologii, doświadczeniu firmy w opracowywaniu szczepionek i jej zdolności produkcyjnej, która pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie całej UE.